SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


Trilogy

Trilogy, kanser hastalarına uygulanan radyoterapide kullanılan bir tür lineer hızlandırıcı, yani LINAK cihazıdır. Trilogy'de kullanılan yöntemlerin her birinin kullanım alanları farklıdır; tümörün yapısına ve hastaya göre değişiklik gösterir.

IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy) (Yoğunluk Ayarlı Işınlama): Tümör vücutta korunması gereken bir organı sarıyorsa ya da yakınına kadar geliyorsa IMRT yönteminden faydalanabilinir.

RAPIDARC: Görüntü eşliğinde yapılır, yatar pozisyonda olan hastanın etrafında dönebilecek bir mekanizmaya sahiptir.

SRT (Stereotactic Radiotherapy): Çoklu seanslarla uygulanan noktasal ışınlama.

SRS (Stereotactic Radiosurgery): Tek seansta noktasal ışınlama.

SRS/SRT: Noktasal ışınlamayla küçük tümörleri hedef alabilir.

IGRT (Image Guided Radiotherapy) (Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi): Tedavi edilecek bölgenin doğruluğu milimetrik bir hassasiyetle saptanır ve kayma varsa hastanın pozisyonu düzeltilerek ışınlama yapılabilir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Kanser hastalarının ışın tedavisinde kullanılır. Trilogy'de kullanılan yöntemlerin her birinin kullanım alanları farklıdır; tümörün yapısına ve hastaya göre değişiklik gösterir.

Nasıl uygulanır?

Hasta, cihazın hareketli masasına yatar. Tedavi bölgesinin kesitsel olarak görüntüsü alınır ve organlardan veya tümörün hareketinden kaynaklanan yanlışlıklar düzeltilerek tümörün ışınlanması sağlanır. SRS/SRT radyoterapi teknolojisiyle ise noktasal ışınlama yapılır.