SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


CyberKnife

Uzay neşteri olarak tanımlanan CyberKnife, beyin dahil tüm vücutta milimetrik doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış robotik radyocerrahi sistemidir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Akciğer kanserleri, prostat kanserleri, beyin tümörleri, baş-boyun kanserleri, vertebra tümörleri, pankreas kanserlerinde kullanılır. Ayrıca diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen, sayıca az olan metastazlarda, solunumla ya da bağırsak hareketleri ile tümörün yer değiştirdiği durumlarda, akciğer ve karaciğer tümörlerinde kullanılabilir. Radyasyona çok hassas olan omurilik hastalıklarında da etkilidir. Önceden radyoterapi almış ancak aynı bölgede hastalığı tekrarlamış tümörlerde ikinci kez uygulama yapılabilir.

Nasıl uygulanır?

CyberKnife uygulamalarında hastaya cerrahi bir girişim yapılmamaktadır. Hasta, tedavi sırasında 6 yönde hareket edebilen robot kontrollü bir masada yatırılır. CyberKnife'ta, tümörün yerini belirleyip takip eden ve gerektiğinde, tümör hareketi olursa değişiklikleri izleyip hasta pozisyonunu değiştiren bir görüntü yakalama sistemi kullanılır. Bu sistemde solunumla yer değiştiren akciğer ve karaciğerdeki tümörler hassas bir şekilde SRC/SRT ile tedavi edilebilir. Tedavi sırasında hastanın nefesini tutması ya da düzenli olarak soluması gerekmez.

Özellikleri nelerdir?

CyberKnife, cerrahiye alternatif olarak kullanılabilen bir sistemdir. Kompleks bir operasyon gerektiren veya operasyonu mümkün olmayan tümörlerin tedavisi için kullanılabilir. Bu cihaz sayesinde radyoaktif ışınlar tek bir noktaya yönlendirilerek, beyin ve vücuttaki tüm kanserli bölgeler yüksek dozlarla tedavi edilebilir. Tedavi sırasında normal dokular, radyasyonun etkilerinden maksimum oranda korunabilir.

Hizmet Noktalarımız