SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


da Vinci

da Vinci robotu, cerrahın küçük kesiyle operasyonu gerçekleştirmesine olanak tanır. İleri teknoloji ile 3 boyutlu görüntü sunan, çok fazla hareket yeteneği sağlayan, çok ince ve hassas enstrümanlara sahip bir laparoskopik cerrahi sistemidir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Üroloji, kalp damar cerrahisi, jinekoloji, genel cerrahi ve KBB operasyonlarının yanı sıra kompleks girişimlerde ve ulaşılması zor tümörlerin müdahalesinde kullanılır.

Nasıl uygulanır?

Cerrah, operasyonu konsol başında oturarak gerçekleştirir, operasyon alanını 12-16 kat büyütülmüş ve 3 boyutlu olarak görür. da Vinci robotunun cerrahi enstrümanları konsol başındaki cerrahın komutlarını eş zamanlı olarak uygular. Operasyon sırasında hasta başında duran bir cerrah konsoldaki cerraha yardım eder. Robotik cerrahide operasyonlar, tıpkı laparoskopik cerrahide olduğu gibi, 'port' adı verilen küçük kanallar yoluyla yapılır.

Özellikleri nelerdir?

Operasyon, uzun bir kesi yerine birkaç santimlik çok küçük deliklerden girilerek yapılabilir. Kesilerin çok küçük olması ve en ufak damarın anında görülerek kontrol edilmesi, kan kaybını büyük ölçüde azaltır ve çoğu operasyonda kan nakline ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca enfeksiyon riskini de azaltır. Hasta operasyon sonrası genellikle günlük hayata kısa sürede dönebilir. Kemoterapi ve radyoterapi alacak hastalarda operasyon sonrasında tedaviye daha erken başlanabilir. Obez ve aşırı kilolu hastaların operasyonlarını kolaylaştırır.